Zarys literatury ukraińskiej. Podręcznik informacyjny Bohdana Łepkiego. Reprint wydania z 1930 r.

Zarys literatury ukraińskiej Bohdana Łepkiego (1872–1941) to znacznie więcej niż zasygnalizowany w tytule przegląd piśmiennictwa ukraińskiego. Książka –autorstwa znanego pisarza, tłumacza, literaturoznawcy i malarza – stanowi kompendium wiedzy z zakresu historii kultury Ukrainy od zarania jej dziejów do lat dwudziestych XX wieku. Zawiera także wiele interesujących informacji o etnogenezie ukraińskiego narodu, jego języku i religijności. Wydany w roku 1930 Zarys był pierwszą polskojęzyczną próbą kompleksowego opisania historii literatury ukraińskiej na przestrzeni jej tysiącletnich dziejów. Mimo upływu wielu lat od czasu pierwszego wydania, książka Bohdana Łepkiego wciąż pozostaje aktualna. Jest nie tylko cennym śladem ukrainistycznych badań w Polsce, lecz także uniwersalnym przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych Ukrainą, a zwłaszcza dziejami jej literatury  w okresie średniowiecza i baroku. Autor, znawca literatury staroukraińskiej, opierał się na bogatym materiale źródłowym, a jako utalentowany powieściopisarz uległ pokusie wykorzystania w swojej opowieści o niej elementów stylu beletrystycznego. Jego opisy Ukrainy przepełnione są lirycznym klimatem, a charakterystyka ważnych dla zrozumienia historii piśmiennictwa postaci jest zwięzła, trafna, a czasami dosadna. Mimo iż polszczyzna Zarysu może dziś brzmieć nieco archaicznie, jest na tyle barwna i żywa, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Bohdan Łepki (ukr. Богдан Лепкий), ur. 9 listopada 1872 w Krzyweńkach, – ukraiński prozaik, poeta i literaturoznawca, senator RP V kadencji. Zamieszkał w Krakowie w roku 1899. Do dawnej stolicy Polski przeprowadził się z podolskiego miasta Brzeżany, gdzie pracował jako gimnazjalny nauczyciel. Zamiłowanie do literatury wyniósł z domu rodzinnego, był synem Sylwestra Łepkiego, greckokatolickiego duchownego, a zarazem ukraińskiego pisarza i działacza kulturalnego. 

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zmarł 21 lipca 1941 został pochowany na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Utwory Łepkiego tłumaczono na polski, rosyjski, czeski, niemiecki, węgierski.

Książka dostępna jest w hurtowniach www.motyleksiazkowe.pl w sieci księgarń Świat Książki, w Warszawie książkę można kupić w księgarni Tarabuk, ul. Nowy Świat 72.