Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?

Kazimierz Wóycicki

Pracownia Wydawnicza, Warszawa 2019, Format A5, 216 str, cena 37,80 zł.

Czy historycy nas pogodzą? Czy polityka przeprosin prowadzi do pojednania? Jak na swoją historię patrzą Ukraińcy, a jak te same wydarzenia postrzegają Polacy? Czy krwawe wydarzenia na Wołyniu w 1943 r. wyglądają tak samo z obu strony? Czy wspólne dziedzictwo II RP, zbliża czy dzieli?

To tylko niektóre pytania stawiane przez wybitnego publicystę i historyka, Kazimierza Wóyckiego w książce pt. Krótka historia UPA dla Polaków.

Autor w serii zwięzłych rozdziałów-rozważań podzielonych na dwie części Potrzeba pamięci i sianie nienawiści oraz Drogi i rozdroża pojednania, wyjaśnia skomplikowane relacje między oboma narodami nie tylko na tle historycznym, ale również w kontekście politycznym i psychologicznym. Przy czym nie są to stwierdzenia jednoznaczne, opisywane wydarzenia rozpatrywane są zarówno z punktu widzenia racji polskich, jak i ukraińskich. Jak pisze profesor Leszek Zasztowt […]Nasze historie są niezwykle zbieżne. Tak jak nasze winy i grzechy. Strzeżmy się zwłaszcza grzechu zaniechania, który wielokrotnie pogrążył i Polskę, i Ukrainę, stając się przeszkodą w ich dążeniu do niepodległości. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.

Autor

dr Kazimierz Wóycicki, ur. 1949 r., historyk, politolog i publicysta. Zajmuje się też stosunkami polsko-niemieckimi, był dyrektorem Instytutów Polskich w Dusseldorfie i Lipsku. Jako dziennikarz pracował w BBC (1986–1987), był redaktorem naczelnym „Życia Warszawy” (1990–1994), publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Politico”. Obecnie kieruje Akademią Wschód przy Fundacji Domu Wschodniego. Członek polskiego PEN-Clubu.

Książka dostępna jest w hurtowniach www.motyleksiazkowe.pl w sieci księgarń Świat Książki, w Warszawie książkę można kupić w księgarni Tarabuk, ul. Nowy Świat 72.

Spis treści

  1. Wstęp, czyli jak kontynuować trudny  dialog
  2. Potrzeba pamięci i sianie nienawiści
  3. Krótka historia UPA dla Polaków
  4. Polski i ukraiński Wołyń
  5. Katyń i Wołyń w PRL
  6. Zagubione słowa „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”
  7. Toksyczne obrazy i wojna psychologiczna
  8. Studium okrucieństwa
  9. Dwa różne kalendarze polityki historycznej
  10. Polska i ukraińska pieta
  11. Drogi i bezdroża pojednania
  12. Czy historycy mogą nas pogodzić?
  13. Czy „polityka przeprosin” prowadzi do pojednania?
  14. Zło przeszłości i pojednanie jako teraźniejszość
  15. Trudni i mało sympatyczni bohaterowie
  16. Korona, Ruś i Rzeczpospolita
  17. „Mała Ruś” contra „Wielka Ruś”
  18. Dwuznaczna nostalgia pogranicza
  19. Ukraińskie alter ego Polaka
  20. Dodatek: Rewolucja w księgarni i subiektywny przegląd regału
  21. Indeks nazwisk