Pracownia Wydawnicza, Warszawa 2019, Format A5, 216 str, cena 37,80 zł.
Czy historycy nas pogodzą? Czy polityka przeprosin prowadzi do pojednania? Jak na swoją historię patrzą Ukraińcy, a jak te same wydarzenia postrzegają Polacy? Czy krwawe wydarzenia na Wołyniu w 1943 r. wyglądają tak samo z obu strony? Czy wspólne dziedzictwo II RP, zbliża czy dzieli?
To tylko niektóre pytania stawiane przez wybitnego publicystę i historyka, Kazimierza Wóyckiego w książce pt. Krótka historia UPA dla Polaków.
Autor w serii zwięzłych rozdziałów-rozważań podzielonych na dwie części Potrzeba pamięci i sianie nienawiści oraz Drogi i rozdroża pojednania, wyjaśnia skomplikowane relacje między oboma narodami nie tylko na tle historycznym, ale również w kontekście politycznym i psychologicznym. Przy czym nie są to stwierdzenia jednoznaczne, opisywane wydarzenia rozpatrywane są zarówno z punktu widzenia racji polskich, jak i ukraińskich. Jak pisze profesor Leszek Zasztowt […]Nasze historie są niezwykle zbieżne. Tak jak nasze winy i grzechy. Strzeżmy się zwłaszcza grzechu zaniechania, który wielokrotnie pogrążył i Polskę, i Ukrainę, stając się przeszkodą w ich dążeniu do niepodległości. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.
Autor
dr Kazimierz Wóycicki, ur. 1949 r., historyk, politolog i publicysta. Zajmuje się też stosunkami polsko-niemieckimi, był dyrektorem Instytutów Polskich w Dusseldorfie i Lipsku. Jako dziennikarz pracował w BBC (1986–1987), był redaktorem naczelnym „Życia Warszawy” (1990–1994), publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Politico”. Obecnie kieruje Akademią Wschód przy Fundacji Domu Wschodniego. Członek polskiego PEN-Clubu.
Książka dostępna jest w hurtowniach www.motyleksiazkowe.pl w sieci księgarń Świat Książki, w Warszawie książkę można kupić w księgarni Tarabuk, ul. Nowy Świat 72.
Spis treści